Du er her

Jubilæumsturneringen

Jubilæumsturnerings forløb

Lørdag d. 28. maj 2016 løb klubbens jubilæumsguldturnering for 52 par af stablen i strålende solskin. Dagen forløb gnidningsløst, med en 22-spils kvalifikationsrunde med fælles top om formiddagen, efterfulgt af en 33-spils afkortet Howell i fire rækker om eftermiddagen. Turneringen blev kyndigt og fyndigt ledet af HK Sørensen og Christian Sønder. Under præmieuddelingen bød klubben på et glas champagne og afsyngelse af en festsang skrevet til anledningen. Nedenfor ses de tilfredse vindere.

Vinderne af kvalifikationsrunden

Inge Sønderlund og Knud Erik Strandbæk, Horsens
De suveræne vindere af formiddagens kvalifikationsrunde,
16 points foran nr. 2.

Vinderne af C-rækken

Kristian Vadsted og Ib Axelsen, Skanderborg BK

Jubilæumsmestrene

Jens Kristian Sommer og Lisbet Kjeldbjerg, Bellevue
Vinderne af jubilæumsturneringen,
med ét point foran nummer 3 og
på indbyrdes runde mod nr. 2
med 16-14.
Tæt løb, og godt gået

Vinderne af B-rækken

Michael Andreas Thorsen, Bellevue
og Lars Tofte, ABk

Vinderne af D-rækken

Poul Markussen og Steen Mikkelsen, Bellevue

Her kan du læse lidt om afviklingen af klubbens 25-års jubilæumsturnering